• +48 509 704 708
  • ul. Daszyńskiego 23/6 31-537 Kraków

Rodzaje, zastosowanie oraz budowa sieci światłowodowej

W Polsce w ostatnich latach wiele się zmieniło, jeśli chodzi o ingerent. Obecnie w wielu miejscach znajduje się sieć światłowodowa. Sytuacja zmienia się również na terenach gdzie do tej pory Internetu nie było. Małe miasteczka czy wsie coraz częściej posiadają infrastrukturę światłowodową. Zmienia się bardzo dużo i zmienia się na lepsze, dlatego użytkownicy sieci światłowodowej mogą być z tego powodu bardzo zadowoleni.

Rodzaje stosowanych światłowodów

Można wymienić kilka rodzajów światłowodów, które są stosowane w infrastrukturze. Światłowód paskowy, który wykorzystuje się między innymi w laserach półprzewodnikowych. Światłowód włóknisty ma przekrój kołowy, a jego włókna często wykonywane są ze szkła krzemionkowego. Jeśli jest blisko do miejsca podłączenia światłowodu to właśnie ten rodzaj idealnie się do tego nadaje. Stosuje się również światłowód jednomodowy, który ma średnicę do dziesięciu mikrometrów. To taki światłowodów, jaki jest wykorzystywany do telekomunikacji, ponieważ może przesyłać dane nawet do stu kilometrów i to bez żadnych strat. Ten rodzaj światłowodu charakteryzuje się również wytrzymałością nawet na dwadzieścia pięć lat. W sprzedaży jest również światłowód wielomodowy, który ma średnice dochodzącą do 62,5 mikrometra. Montowane są takie światłowodowy skokowe czy też światłowód gradientowy.

 

Jak zaplanować infrastrukturę światłowodową?

Aby powstała cała sieć FTTH konieczne jest opracowanie odpowiedniej archikatedry. Istotne będzie tutaj rozpoznanie miejsca gdzie ma być montowany światłowód. Pod uwagę bierze się ilość osób na konkretnym obszarze jak i topografia terenu. Można wymienić sieci, które budowane są razem z budynkami i wtedy planowanie ich rozprowadzenia jest o wiele łatwiejsze. W większości przypadków konieczne jest tworzenie sieci w miejscach gdzie budynki już stoją, dlatego konieczny jest dobry plan. Projektując instalacje koniecznie trzeba będzie wziąć pod uwagę wykopy, budowę kanalizacji kablowej czy montaż słupów teletechnicznych. Dopasowanie możliwości jest bardzo ważne i pozwala na szybsze podłączenie instalacji. Operator sieci będzie zarządzał wszystkimi systemami operacyjnymi jak i urządzeniami. Po jego stronie jest dostarczenie sygnału, za który płacić będą odbiorcy. Wykonanie całej sieci powinno być w pełni profesjonalne, aby nie sprawiało najmniejszych problemów.

Działanie sieci światłowodowej

Czasy się zmieniają, dlatego dzisiaj coraz więcej osób nie korzysta z miedzianych kabli do przesyłania Internetu, a ze światłowodu. Miedziane kable wykorzystywały sygnał elektryczny do przesyłania danych. W przypadku światłowodów jest całkowicie inaczej. To nowoczesna i bardzo zaawansowana technologia. W przewodach wykonanych z włókna szklanego przesyła się sygnał za pomocą światła. To, dlatego gwarantuje to tak bardzo wysoką prędkość. Światło odbijane jest przez płaszcz światłowodowy i jest dzięki temu niesłychanie odporny na zakłócenia.

 

Jakie zalety ma światłowód?

Takich zalet jest bardzo dużo, dlatego światłowody są tak szeroko stosowane w wielu miastach na całym świecie. Dzięki sieci światłowodowej można osiągnąć bardzo szybki Internet, co do tej pory było niemożliwe. Transmisja danych rzędu 1Gb/s nikogo już nie dziwi. Jeśli ktoś zdecydowałby się na Internet po kablu to nie otrzyma nawet dziesięciu procent tej wartości. Taka prędkość pozwala na swobodne korzystanie ze wszystkiego, co oferuje Internet. Przy słabszym Internecie oglądanie filmów w rozdzielczości 4K nie byłoby możliwe. Tutaj nie ma problemów z oglądaniem i można to robić wtedy, kiedy tylko chcemy. Korzystanie na raz z Internetu na wielu urządzeniach również nie sprawia żadnych problemów. Osoby, które lubią dużo czasu spędzać w internecie oglądać czy grając online wiedzą jak bardzo ważne jest stabilne łącze. Ściąganie jakichkolwiek programów plików zajmuje krótką chwilę. Dzisiaj liczy się prędkość, dlatego większość osób decyduje się na światłowód i Internet. Na inne rozwiązania decydują się tylko takie osoby, które nie mają możliwość podłączenia światłowodu. Wykorzystywanie światłowodu spowodowało, że w wielu starszych komputerach trzeba było zmieniać karty sieciowe, bo te stare były zbyt słabe. Prędkość Internetu cały czas rośnie, dlatego będzie coraz lepiej. Dzięki internetowi światłowodowemu można korzystać z Wifi i rozdzielać Internet na wiele urządzeń. Korzystanie z telefonów, tabletów czy komputerów stało się w każdym domu bardzo popularne. Dzisiaj Internet potrzebny jest również do korzystania z wielu platform z filmami, dlatego szybkie łącze jest bardzo potrzebne, bo gwarantuje jakość na wysokim poziomie.

Inne zastosowanie sieci światłowodowej

Tam gdzie jest Internet tam można pilnować w łatwiejszy sposób bezpieczeństwa. Obecnie w domach montuje się systemy kamer, które pozwalają na kontrolę tego, co się dzieje zdalnie. Nie ma kogoś w domu, ale może sprawdzać, co się w nim dzieje. Lotnictwo wykorzystuje nowe technologie jak i wojsko. Nie zawsze wiemy jak zaawansowane prace trwają w wielu państwach nad wykorzystaniem światłowodów. Szybki Internet światłowodowy pozwala na dotarcie w mgnieniu oka na drugi koniec świata. Prowadzenie transmisji na żywo nie jest żadnym problemem. Internet odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę, dlatego światłowód pozwala na jego dokładniejsze wykorzystanie. Jeśli urządzenia są podłączone przez specjalistów to nie ma żadnych problemów z ich działaniem. Całość wytrzyma długie lata i będzie użytkownikom gwarantowała szybki Internet. Dzięki spopularyzowaniu światłowód obecnie cena ich podłączenia jest znacznie niższa. Na początku, kiedy światłowód był czymś nowym podłączenie było bardzo drogie i nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Obecnie operator wrzuca w koszty podłączenie i rozprowadzenie całej instalacji. Płaci klient w abonamencie, ale ceny są bardzo atrakcyjne. Spowodowane to jest tym, że konkurencja na rynku jest bardzo duża.  Na obecną chwilę nie ma żadnej innej technologii, która zagwarantowałaby użytkownikom tak szybki i stabilny Internet. Przez najbliższe lata będziemy się cieszyć Internetem i wykorzystywać go na swój sposób.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą, w zakresie budowy sieci światłowodowej lub chcą poznać naszą ofertę, to zapraszamy na tą stronę gdzie szerzej opisujemy zakres naszych usług. 

Menu

Artykuły na blogu

Kontakt

tel. +48 509-923-175
tel. +48 509-704-708

mail: b.inzynieryjne@gmail.com
mail: w.r.rybczynski@gmail.com

Siedziba firmy

ul. Daszyńskiego 23/6
31-537 Kraków

NIP: 676-168-34-70

Odział firmy

ul. Galicyjska 7
32-087 Zielonki

Kontakt

+48 509-923-175
+48 509-704-708

b.inzynieryjne@gmail.com
w.r.rybczynski@gmail.com

Firma Budownictwo Inżynieryjne zajmuje się kompleksowymi usługami z zakresu: budowy światłowoda, budowa rurociągu kablowego, budowa kanalizacji kablowej, budowa sieci telekomunikacyjnej.

Creative Studio: Innovated.pl