• +48 509 704 708
  • ul. Daszyńskiego 23/6 31-537 Kraków

Jak powstaje budowa kanalizacji kablowej i z czego się składa

Budowa kanalizacji kablowych to proces polegający na stworzeniu korytka lub kanału, przez który można poprowadzić kable. W dalszej części artykuły opisujemy szczegółowo całe zagadnienie związane z budową kanalizacji kablowej.

1. Elementy kanalizacji kablowej

Podstawowymi elementami kanalizacji kablowej są:

− rury w których prowadzone są kable, są to zazwyczaj rury z PCV, PE, HDPE lub stalowe

Typowe średnice rur to 110mm, 125mm, 140mm

− studnie kablowe, podobnie jak w kanalizacji ściekowej są to miejsca łączenia i

rozgałęzienia rur. W studniach kablowych umieszcza się złącza kablowe przelotowe lub rozgałęźne kabli światłowodowych i miedzianych. Studnie kablowe umieszcza się na załamaniach kanalizacji kablowej, zazwyczaj przy przekroczeniu kanalizacji przez drogę po obydwu jej stronach oraz w ciągu kanalizacyjnym w odległości nie większej niż 100 metrów między studniami. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się odległości między studniami wynoszące max 120 metrów.

2. Rodzaje studni kablowych

Studnie kablowe występują w wielu odmianach (wielkościach) oraz rodzajach. W zależności od wielkości możemy rozróżnić następujące podstawowe rodzaje studni:

SK1 – najmniejsza dostępna stunia kablowa o wymiarach 70x70x70cm (szerokość x długość x głębokość). Studnia stosowana dla kanalizacji 1 otworowej. Specyfikacje studni można znaleźć na tej stronie. 

SK2, SKR2, SKO2p, SKO2g – studnie kablowe o wymiarach 80x130x110cm. Stosowane dla kanalizacji kilku otworowej od 2 do zazwyczaj 6 otworów.

SK6, SKMP studnie kablowe o wymiarach ok 160x260x180cm stosowane dla kanalizacji powyżej 6 otworów tzw. magistralnej.

Dla każdej z rodzajów studni można zastosować jedną z 2 rodzajów zwieńczeń studni tzn. ramy i pokrywy studni w zależności od miejsca zabudowy studni. Są to ramy typu lekkiego oraz ciężkiego. I tak ramy typu lekkiego stosowane są w przypadku zabudowy studni w zieleńcu oraz w chodnikach, a ramy typu ciężkiego stosowane są przy zabudowie studni na parkingach oraz drogach.

Budowa kanalizacji kablowej
Wnętrze betonowej studni kablowej

3. Rurociąg kablowy 

Alternatywą dla kanalizacji kablowej jest rurociąg kablowy. Różnica polega na tym że w przypadku rurociągu kablowego stosuje się rury typu HPDE o średnicy zazwyczaj 40mm (rzadziej 32mm) a miejsce studni kablowych przejmują plastikowe zasobniki kablowe. Rurociąg kablowy zwykle (w 99%) wykorzystywany jest jako rura osłonowa dla kabli światłowodowych (tutaj nie stosuje się kabli miedzianych ze względu na ich wagę).

Podstawowym sposobem instalowania kabli w rurociągu jest ich wdmuchiwanie za pomocą sprężonego powietrza oraz tzw. wdmuchiwarki kabli.

W porównaniu do tradycyjnej kanalizacji kablowej przewaga rurociągu kablowego polega na możliwości wdmuchiwania kabli o długości nawet kilku kilometrów (2-3km) kabla bez zasobnika.

kanał technologiczny (odpowiednik studni kablowej) – to klasyczna hybryda – połączenie tradycyjnej kanalizacji kablowej oraz rurociągu kablowego. Budowa kanału technologicznego, to zazwyczaj studnie typu pośredniego (SK2, SKR2) oraz kanał zbudowany zarówno z rur typu 110 lub 125mm jak i rurociągu kablowego zbudowanego z rur HDPE 40mm.

Dodatkowo w kanale technologicznym obecnie stosuje się również rurę HDPE z mikro kanalizacją (zazwyczaj 7 micro rurek o średnicy ok 7 mm zabudowanych w rurze 40mm)

Budowa kanalizacji kablowej zazwyczaj polega na wykopaniu rowu kablowego o odpowiedniej głębokości i ucieszeniu w nim odpowiedniej ilości rur dla kabli wraz z rurami osłonowymi (stosowanymi głównie na przecięciu/skrzyżowaniu kanalizacji z drogami lub inną infrastrukturą np. kablem energetycznym, gazociągiem, kanalizacją itp.

Głębokość posadowienia kanalizacji kablowej (liczony do górnej powierzni rur) wynosi:

  • 0,5m dla kanalizacji 1 otworowej
  • 0,6 – 0,7m dla kanalizacji 2 lub więcej otworowej
  • 1,0m dla rurociągu kablowego oraz kanału technologicznego

Wprowadzenie kabli do kanalizacji kablowej polega na zaciągnięciu do kanalizacji pilota (włókno szklane, stalka) a następnie zaciągnięciu kabla poprzez poprzednio przygotowane włókno.

4. Budowa kanałów kablowych

Budowa kanałów kablowych to złożony proces składający się z kilku etapów. Najpierw należy zaprojektować a następnie wykonać kanał kablowy. Robią to profesjonaliści, którzy używają specjalnych narzędzi. Materiałem używanym do budowy kanałów kablowych jest najczęściej PE, HDPE oraz STAL.

Ostatnim krokiem jest dla personelu konserwacyjnego konserwacja i naprawa tych systemów w razie potrzeby. Obejmuje to naprawianie uszkodzonych kabli lub połączeń, a także instalowanie nowych w razie potrzeby.

5. Konstrukcja tras kablowych 

Konstrukcja tras kablowych może się różnić w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Na przykład niektóre firmy decydują się na budowę kanałów z rur PVC, podczas gdy inne wybierają metal, a nawet beton (technologia stosowana w latach 60, 70). Istnieją również opcje hybrydowe, które wykorzystują zarówno metal, jak i PE, HDPE, PVC.

Projekt i użyte materiały określają, czy dany system kanałów będzie opłacalny.

6. Rodzaje materiałów

Rura PVC, PE HDPE jest powszechnym wyborem, ponieważ jest elastyczna, lekka i łatwa w montażu. Można ją również przyciąć do dowolnego rozmiaru potrzebnego do mniejszych prac lub niestandardowych projektów. Minusem jest to, że materiał PVC nie jest odporny na zmiany temperatury lub ekstremalne warunki pogodowe, takie jak mróz lub wilgotność. Zdarzają się przypadki że rura pozostawiona na promieniowanie UV po kilku latach stawała się krucha i nie nadawała się do budowy kanalizacji. Jeśli Twoja firma planuje rozwój w przyszłości lub jeśli zależy Ci na długowieczności, PVC może nie być dla Ciebie.

budowa trasy kablowej, budowa rurociągu kablowego
Budowa rurociągu kablowego

Metal: Metalowe kanały kablowe są zwykle droższe niż PCV, PE czy HDPE, ale mają tendencję do dłuższej trwałości i z czasem działają lepiej niż plastikowe alternatywy. Metalowe kanały kablowe mogą wytrzymać wysokie temperatury bez wypaczania lub pękania, tak jak robią to plastikowe, a także wytrzymać w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak mroźne zimy.

7. Cechy kanałów kablowych

Kanały kablowe są ważną częścią infrastruktury sieciowej i zapewniają bezpieczne i niezawodne układanie kabli. Konstrukcja kanałów kablowych może się różnić w zależności od ich przeznaczenia, ale wszystkie mają wspólne cechy.

  • W zależności od tego, jak długo kabel będzie przechowywany w tym kanale, konieczne może być również zainstalowanie otworów wentylacyjnych, aby nie przegrzewały się ani nie były zbyt wilgotne. Otwory wentylacyjne kanalizacji kablowej zwykle znajdują się w pokrywach studni kablowych.
  • Kanały kablowe to w zasadzie prefabrykowane kanały, które służą do prowadzenia kabli. Wykonane są ze stali lub tworzywa sztucznego i wyposażone są w szereg różnych akcesoriów.
  • Mogą być montowane w ścianach, sufitach lub podłogach i znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak budownictwo, IT, telekomunikacja czy prace elektryczne.
  • Głównym celem kanałów kablowych jest ochrona i bezpieczne prowadzenie kabli przez budynek.

8. Co wchodzi w skład kanalizacji kablowej

Kanalizacja kablowa składa się z rur, kabli i centralnej jednostki sterującej. Rury wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu i są zakopane pod ziemią. Kable wykonane są z wysokiej jakości linki stalowej pokrytej polimerową powłoką chroniącą przed korozją.

Trasy kablowe na zewnątrz są zwykle zakopywane pod płytami chodnikowymi, w rowach lub rurach kablowych.

Kable są zwykle instalowane w systemie tras kablowych. Kanał kablowy składa się z rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ten rodzaj kanalizacji nazywany jest również kanalizacją telekomunikacją lub teletechniczną.

Kanał kablowy składa się z następujących elementów:

  • Rurociągi zewnętrzne i studnie kablowe (studnie inspekcyjne i magazynowe) służą do wejścia do budynków i połączenia z innymi częściami sieci. Znajdują się one zwykle pod chodnikami, ulicami i chodnikami.
  • W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zainstalowania oddzielnej rury w ramach infrastruktury telekomunikacyjnej w miejscach, gdzie nie ma istniejących podziemnych kanałów. Na przykład w nowych obszarach miejskich, gdzie nie ma istniejących sieci (np. tereny niezabudowane) lub gdzie istniejące sieci wymagają rozbudowy poprzez dodanie nowych kabli (np. tereny poprzemysłowe).

Głównym zadaniem kanalizacji kablowej jest zapewnienie warunków niezbędnych do nieprzerwanego przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego.

Kanał kablowy składa się z kilku oddzielnych rur, które są połączone ze sobą specjalnymi łącznikami. Koryta kablowe wykonane są ze stali, betonu lub tworzywa sztucznego.

9. Kanalizacja telekomunikacyjna / teletechniczna

Kanalizacja kablowa nazywana jest również telekomunikacją lub teletechniczną. Jest to system rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, który jest potrzebny do instalacji kabli światłowodowych lub koncentrycznych. Ten typ kabla jest zwykle używany do linii telefonicznych i telewizyjnych. Koryta kablowe są zwykle wykonane z PVC lub PE (polietylen). Mogą być również wykonane z innych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywa kompozytowe. Kanały kablowe są instalowane w wielu budynkach, takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe i osiedla mieszkaniowe.

Kanał kablowy zawiera:

  • rurociągi zewnętrzne (miejskie lub wiejskie)
  • studnie kablowe (studnie inspekcyjne i magazynowe)
  • wprowadzenie do budynków

Trasa kablowa to system rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, który jest potrzebny do instalacji kabli światłowodowych lub koncentrycznych.

Kanał kablowy zawiera:

Rurociągi zewnętrzne – są to rury, które biegną od podziemi do wejść do budynków.

Studnie kablowe (studzienki inspekcyjne) – jest to punkt kontrolny dla ekip montażowych chcących podłączyć kable do urządzeń sieciowych w Państwa lokalu.

Wprowadzenie do budynków – są to małe otwory wywiercone w betonowych ścianach, które umożliwiają dostęp kablowy do budynków.

budowa trasy kablowej za pomocą urządzenia do przewiertów
Urządzenie do przewiertu w ścianie żelbetowej

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą w zakresie budowy kanalizacji kablowej, lub chcą Państwo poznać naszą ofertę, to zapraszamy na tą stronę gdzie szerzej opisujemy zakres naszych usług. 

Menu

Artykuły na blogu

Kontakt

tel. +48 509-923-175
tel. +48 509-704-708

mail: b.inzynieryjne@gmail.com
mail: w.r.rybczynski@gmail.com

Siedziba firmy

ul. Daszyńskiego 23/6
31-537 Kraków

NIP: 676-168-34-70

Odział firmy

ul. Galicyjska 7
32-087 Zielonki

Kontakt

+48 509-923-175
+48 509-704-708

b.inzynieryjne@gmail.com
w.r.rybczynski@gmail.com

Firma Budownictwo Inżynieryjne zajmuje się kompleksowymi usługami z zakresu: budowy światłowoda, budowa rurociągu kablowego, budowa kanalizacji kablowej, budowa sieci telekomunikacyjnej.

Creative Studio: Innovated.pl