• +48 509 704 708
  • ul. Daszyńskiego 23/6 31-537 Kraków

Instalacja światłowodowa na prywatnej posesji

Światłowód to obecnie najczęściej stosowane instalacja w domach jednorodzinnych jak i wielorodzin-nych. Jest to szybki i stabilny Internet spełniający wymagania każdego użytkownika. Do przeprowadze-nia instalacji przez posesję konieczna jest znajomość prawa budowlanego. Bez tego nie można tego zrobić w prawidłowy i bezpieczny sposób. Warto wspomnieć o tym, że instalacje rozprowadzają specja-liści mający wiedzę oraz doświadczenie. W ten sposób można będzie podłączyć wszystko w prawidłowy sposób. Sam światłowód, mimo że nie jest bardzo delikatny to nieumiejętnie montowany może się uszkodzić. Do montażu konieczna jest wiedza, doświadczenie, ale również odpowiednie narzędzia. Obecnie stosuje się dwa rodzaje podłączenie światłowodu w domu. Może to być instalacje wychodząca z ziemi jak i taka, która znajduje się na słupach. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Nie wszę-dzie można wejść pod ziemię tak jak i nie wszędzie można będzie korzystać ze słupów.

 

Podłączenie światłowodu w domu z podziemi

Najważniejsze w tej sytuacji jest stworzenie specjalnego kanału, którym przewód będzie prowadzony. Warto o to zadbać już wcześniej, bo jeśli zdecydujemy się na budowę sieci, kiedy dom stoi to konieczne będzie kopanie działki i często niszczenie wielu roślin. Sam kanał to nic innego jak rura o odpowiedniej średnicy, która gwarantuje, że w późniejszym czasie włożenie tam światłowodu nie będzie sprawiało specjalistom żadnego problemu. Trzeba zadbać o to, aby rura nie była zbyt mocno wygięta, bo to utrudnia rozprowadzenie wewnątrz światłowodu. To jednak nie koniec prac, bo dobrze byłby już wcze-śniej zadbać o zamontowanie odpowiedniej skrzynki, do której doprowadzony będzie światłowód. Za-kup takiej skrzynki jak i rury nie sprawi nam problemów i można o to wszystko zadbać samodzielnie. W ten sposób będą obniżone koszty montażu całej instalacji, na czym wielu osobom na pewno bardzo zależy. Światłowód, który znajduje się w ziemi lepiej wygląda. Jest zabezpieczony przed ewentualnym zerwaniem, bo oczywiście łączy się z kosztami jego naprawy.

Montaż światłowodu po słupie

Nie zawsze można doprowadzać ziemią instalacje do domu. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje instalacja światłowodu przez wybudowany słup teletechniczny. Światłowód powinien być zabezpieczony specjalną rurą tak, aby nie działały na niego żadne czynniki atmosferyczne. W ten sposób można wydłużyć jego żywotność, a na tym użytkownikowi bardzo zależy. W wielu miejscach jest tak, że można byłoby wybudować studzienki techniczne z okablowanie do domów, ale często względy wizualne dyskryminują te rozwiązania przez właścicieli posesji. Konflikty zdarzają się bardzo często, dlatego prowadzenie po słupach jest łatwiejsze. Oczywiście tutaj również może być brak zgody władz danego miasta czy wsi na rozprowadzenie instalacji.  Wydawać by się mogło, że światłowód to dobro dla każdego i wszędzie powinien być mile widziany, ale jak pokazuje wiele historii sytuacja jest inna. Nie wszystkim się to podoba i nie wszyscy chcą z Internetu korzystać.

 

Wymogi prawne przy instalacji światłowodowej

W Polsce prawo jest zawiłe, dlatego nie jest łatwo gdziekolwiek wykonać przyłącze kablowe. Do wszystkiego są rozporządzenia i tego trzeba się trzymać. W przeciwnym razie podłączenie światłowodu nie będzie możliwe i legalne. Wszystkie potrzebne formalności załatwiane są przez firmę, która zajmuje się jej podłączeniem. Przepisy działają nie tylko na samo podłączenie instalacji, ale również na to gdzie ma się znajdować. Dotyczy to punktu styku instalacji z siecią publiczną czy możliwości techniczne samej sieci światłowodowej. Wykonanie całej instalacji jest trudniejsze wtedy, kiedy teren temu nie sprzyja. Wtedy znacząco rosną koszty i obniża się opłacalność. W miejscach gdzie jest mało użytkowników zainteresowanych Internetem w ogóle światłowód nie powstanie. W ten sposób ogranicza się dostęp do bardzo szybkiej sieci, która gwarantuje możliwość oglądania filmów w najwyższej jakości czy prowadzenia rozmów wideo na żywo.

Może być również tak, że sąsiad nie zgadza się, aby światłowód przechodził na jego działce i wtedy zaczynają się poważne problemy. Wiele takich spraw kończy się w sądzie, dlatego trzeba uważać przy podłączeniu Internetu. Nigdy się tego nie robi bez zgody wszystkich, bo oznacza to poważne i niepotrzebne problemy. Takich trzeba unikać, dlatego w przypadku światłowodu trzeba się skontaktować z kimś, kto ma wiedzę i doświadczenie. Wtedy taki zarządca sieci będzie wiedział, w jaki sposób można to wszystko wykonać, aby legalnie mogło działać. Na tym właśnie zależy każdemu użytkownikowi, dlatego korzystamy z pomocy osób, które zagwarantują nam usługi na bardzo wysokim poziomie.

 

Zalety posiadania światłowodu

Tych zalet jest bardzo dużo. Oczywiście światłowód musi być podłączony w prawidłowy sposób, bo tylko wtedy można osiągnąć dzięki niemu bardzo wysokie prędkości. Im wyższa prędkość Internetu tym większe zadowolenie każdego użytkownika. W ten sposób nie ma żadnych ograniczeń w działaniu Internetu. Jeśli w domu jest kilka osób, które jednocześnie będą korzystały z Internetu to nadal będzie to łącze stabilne. Bez problemów można prowadzić transmisję na żywo czy można rozmawiać z rodziną z użyciem kamery i mikrofonu. Dodawaniem i wysyłanie nawet większych plików nie jest żadnym problemem.

Światłowód jest o wiele, wiele lepszy od zwykłego miedzianego kabla i jeśli tylko jest taka możliwość to warto go podłączyć u siebie. Wiele osób korzysta z VOD czy z platform z filmami i serialami. Aby można było oglądać filmy w najwyższej jakości konieczne jest podłączenie światłowodu, bo inaczej nie będzie to działać jak należy. W domu warto mieć sieć światłowodową, bo jest tania w utrzymaniu i przynosi bardzo dużo korzyści. Mając taką nowoczesną infrastrukturę można korzystać w stu procentach ze wszystkich możliwości, jakie oferuje nam każdego dnia Internet. Światłowód wytrzyma długie lata i na obecną chwilę nie ma nic lepszego, co gwarantowałoby jeszcze szybszy Internet. Światłowód ma bardzo dużo zalet i korzystając z niego, na co dzień sami będziemy mogli się o tym przekonać. Szybki Internet to dzisiaj podstawa w każdym domu.

4. Budowa kanałów kablowych

Budowa kanałów kablowych to złożony proces składający się z kilku etapów. Najpierw należy zaprojektować a następnie wykonać kanał kablowy. Robią to profesjonaliści, którzy używają specjalnych narzędzi. Materiałem używanym do budowy kanałów kablowych jest najczęściej PE, HDPE oraz STAL.

Ostatnim krokiem jest dla personelu konserwacyjnego konserwacja i naprawa tych systemów w razie potrzeby. Obejmuje to naprawianie uszkodzonych kabli lub połączeń, a także instalowanie nowych w razie potrzeby.

5. Konstrukcja tras kablowych 

Konstrukcja tras kablowych może się różnić w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Na przykład niektóre firmy decydują się na budowę kanałów z rur PVC, podczas gdy inne wybierają metal, a nawet beton (technologia stosowana w latach 60, 70). Istnieją również opcje hybrydowe, które wykorzystują zarówno metal, jak i PE, HDPE, PVC.

Projekt i użyte materiały określają, czy dany system kanałów będzie opłacalny.

6. Rodzaje materiałów

Rura PVC, PE HDPE jest powszechnym wyborem, ponieważ jest elastyczna, lekka i łatwa w montażu. Można ją również przyciąć do dowolnego rozmiaru potrzebnego do mniejszych prac lub niestandardowych projektów. Minusem jest to, że materiał PVC nie jest odporny na zmiany temperatury lub ekstremalne warunki pogodowe, takie jak mróz lub wilgotność. Zdarzają się przypadki że rura pozostawiona na promieniowanie UV po kilku latach stawała się krucha i nie nadawała się do budowy kanalizacji. Jeśli Twoja firma planuje rozwój w przyszłości lub jeśli zależy Ci na długowieczności, PVC może nie być dla Ciebie.

budowa trasy kablowej, budowa rurociągu kablowego
Budowa rurociągu kablowego

Metal: Metalowe kanały kablowe są zwykle droższe niż PCV, PE czy HDPE, ale mają tendencję do dłuższej trwałości i z czasem działają lepiej niż plastikowe alternatywy. Metalowe kanały kablowe mogą wytrzymać wysokie temperatury bez wypaczania lub pękania, tak jak robią to plastikowe, a także wytrzymać w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak mroźne zimy.

7. Cechy kanałów kablowych

Kanały kablowe są ważną częścią infrastruktury sieciowej i zapewniają bezpieczne i niezawodne układanie kabli. Konstrukcja kanałów kablowych może się różnić w zależności od ich przeznaczenia, ale wszystkie mają wspólne cechy.

  • W zależności od tego, jak długo kabel będzie przechowywany w tym kanale, konieczne może być również zainstalowanie otworów wentylacyjnych, aby nie przegrzewały się ani nie były zbyt wilgotne. Otwory wentylacyjne kanalizacji kablowej zwykle znajdują się w pokrywach studni kablowych.
  • Kanały kablowe to w zasadzie prefabrykowane kanały, które służą do prowadzenia kabli. Wykonane są ze stali lub tworzywa sztucznego i wyposażone są w szereg różnych akcesoriów.
  • Mogą być montowane w ścianach, sufitach lub podłogach i znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak budownictwo, IT, telekomunikacja czy prace elektryczne.
  • Głównym celem kanałów kablowych jest ochrona i bezpieczne prowadzenie kabli przez budynek.

8. Co wchodzi w skład kanalizacji kablowej

Kanalizacja kablowa składa się z rur, kabli i centralnej jednostki sterującej. Rury wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu i są zakopane pod ziemią. Kable wykonane są z wysokiej jakości linki stalowej pokrytej polimerową powłoką chroniącą przed korozją.

Trasy kablowe na zewnątrz są zwykle zakopywane pod płytami chodnikowymi, w rowach lub rurach kablowych.

Kable są zwykle instalowane w systemie tras kablowych. Kanał kablowy składa się z rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ten rodzaj kanalizacji nazywany jest również kanalizacją telekomunikacją lub teletechniczną.

Kanał kablowy składa się z następujących elementów:

  • Rurociągi zewnętrzne i studnie kablowe (studnie inspekcyjne i magazynowe) służą do wejścia do budynków i połączenia z innymi częściami sieci. Znajdują się one zwykle pod chodnikami, ulicami i chodnikami.
  • W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zainstalowania oddzielnej rury w ramach infrastruktury telekomunikacyjnej w miejscach, gdzie nie ma istniejących podziemnych kanałów. Na przykład w nowych obszarach miejskich, gdzie nie ma istniejących sieci (np. tereny niezabudowane) lub gdzie istniejące sieci wymagają rozbudowy poprzez dodanie nowych kabli (np. tereny poprzemysłowe).

Głównym zadaniem kanalizacji kablowej jest zapewnienie warunków niezbędnych do nieprzerwanego przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego.

Kanał kablowy składa się z kilku oddzielnych rur, które są połączone ze sobą specjalnymi łącznikami. Koryta kablowe wykonane są ze stali, betonu lub tworzywa sztucznego.

9. Kanalizacja telekomunikacyjna / teletechniczna

Kanalizacja kablowa nazywana jest również telekomunikacją lub teletechniczną. Jest to system rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, który jest potrzebny do instalacji kabli światłowodowych lub koncentrycznych. Ten typ kabla jest zwykle używany do linii telefonicznych i telewizyjnych. Koryta kablowe są zwykle wykonane z PVC lub PE (polietylen). Mogą być również wykonane z innych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywa kompozytowe. Kanały kablowe są instalowane w wielu budynkach, takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe i osiedla mieszkaniowe.

Kanał kablowy zawiera:

  • rurociągi zewnętrzne (miejskie lub wiejskie)
  • studnie kablowe (studnie inspekcyjne i magazynowe)
  • wprowadzenie do budynków

Trasa kablowa to system rur prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, który jest potrzebny do instalacji kabli światłowodowych lub koncentrycznych.

Kanał kablowy zawiera:

Rurociągi zewnętrzne – są to rury, które biegną od podziemi do wejść do budynków.

Studnie kablowe (studzienki inspekcyjne) – jest to punkt kontrolny dla ekip montażowych chcących podłączyć kable do urządzeń sieciowych w Państwa lokalu.

Wprowadzenie do budynków – są to małe otwory wywiercone w betonowych ścianach, które umożliwiają dostęp kablowy do budynków.

budowa trasy kablowej za pomocą urządzenia do przewiertów
Urządzenie do przewiertu w ścianie żelbetowej

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą w zakresie budowy kanalizacji kablowej, lub chcą Państwo poznać naszą ofertę, to zapraszamy na tą stronę gdzie szerzej opisujemy zakres naszych usług. 

Menu

Artykuły na blogu

Kontakt

tel. +48 509-923-175
tel. +48 509-704-708

mail: b.inzynieryjne@gmail.com
mail: w.r.rybczynski@gmail.com

Siedziba firmy

ul. Daszyńskiego 23/6
31-537 Kraków

NIP: 676-168-34-70

Odział firmy

ul. Galicyjska 7
32-087 Zielonki

Kontakt

+48 509-923-175
+48 509-704-708

b.inzynieryjne@gmail.com
w.r.rybczynski@gmail.com

Firma Budownictwo Inżynieryjne zajmuje się kompleksowymi usługami z zakresu: budowy światłowoda, budowa rurociągu kablowego, budowa kanalizacji kablowej, budowa sieci telekomunikacyjnej.

Creative Studio: Innovated.pl